Calatorii

La multi ani in luna lui Martisor!

Vad cum taramul meu electronic este invadat de ghiocei, frezii, lacramioare, zambilute, lalelute si alte flori de primavara, sa ma scuze petalele lor daca am uitat vreuna. In timp ce ma scufundam intre petale ma gandeam la cata nedreptate e si in lumea florilor.

Oare de ce limba soacrei, curu’ găinii, băşina porcului, coada soricelului si alte surate de-ale lor nu sunt asa elogiate, fotografiate, sa straluceasca si dansele in lumina reflectoarelor? Coada vulpii e mai norocoasa – e pe post de decoratiune in buchete, sa zicem ca s-a scos.Read More »La multi ani in luna lui Martisor!

La Frontala spre Varful Negoiu (2535m)

Multe discutii au fost inainte de aceasta tura. Cea mai haioasa este dezbaterea asupra mersului la frontala. Eu si Luminita am incercat sa le explicam celorlalti ca in cazul in care ajungem tarziu in Porumbacu vom merge noaptea, la frontala. Pentru unii “la frontala” era un loc la care trebuia sa ajungem. Pentru altii insemna ca vom merge pieptis, urcam frontal. Cu greu ne-am dat seama ca fiecare intelegea alt lucru din mersul la frontala, si nu ce este de fapt. Pana la urma s-au rezolvat neintelegerile, fiecare s-a echipat cu o sursa de lumina si am demarat plini de avant din Bucuresti.Read More »La Frontala spre Varful Negoiu (2535m)

La tava.. totu’ se serveste la tava :) (2008)

  • by

Dragilor am fost iar in Vama. A doua oara pe vara asta. Lume pestrita, rochite, nisip, tigari, bere, Salitos, tequila (pentru unii mai multa decat de obicei) si cat mai putin bronz ca doar nu am mers la mare sa ne bronzam si sa facem baie. Nu ma asteptam sa fie o iesire atat de reusita tinand cont de personalitatile diferite ale combatantilor, dar ne-am straduit sa ajungem la acelasi numitor comun (si anume uniformizarea bronzului… kidding)

picioare

Read More »La tava.. totu’ se serveste la tava 🙂 (2008)